Osem z desiatich ľudí v meste má psa, 40 % z nich ho zle kŕmi, hovorí prieskum

Mesto psy stresuje, prevenciou problémov je správna strava

Až 83 % obyvateľov miest nad 25-tisíc obyvateľov má doma psa. Takmer každý druhý pes dostáva nevhodnú a nevyváženú stravu. To môže mať negatívny vplyv na ich organizmus a môže spôsobiť zdravotné problémy. Najlepšou prevenciou je vhodne vyvážená strava pre psy. Spoločnosť Royal Canin preto uvádza na trh špeciálny rad krmív s názvom Lifestyle Health Nutrition, ktorý je prispôsobený životnému štýlu psov.

Exkluzívny prieskum pre spoločnosť Royal Canin poukázal na život psov v mestách. Mesto nepredstavuje pre psy prirodzené prostredie, pretože ich až štyrikrát vyvinutejšie zmysly v ňom trpia. V mestskom prostredí pôsobí na psy neustály sled stresových situácií, permanentne sú vystavené silnému hluku, znečistenému ovzdušiu, neprirodzenému terénu a ďalším negatívnym podnetom. Následný oxidatívny a fyziologický stres, ktorý u psov vzniká, pôsobí deštruktívne na ich organizmus. Navyše až 40 % majiteľov psov dáva podľa prieskumu pre spoločnosť Royal Canin psom zvyšky ľudskej stravy. „Nezdravé prostredie a nevhodná strava môžu zapríčiniť poruchy trávenia, imunitného systému, problémy s kožou a so zubami. V najhoršom prípade sa môžu pridružiť aj degeneratívne poruchy mozgu alebo rôzne nádorové ochorenia,“ hovorí MVDr. Ladislav Smatana, veterinárny lekár a konzultant pre klinickú výživu.

Prevenciou proti uvedeným problémom je vyvážená strava pre psy, prispôsobená typu a životnému štýlu psa. „Ponúkame nové tri druhy krmiva. Indoor Life pre psy, ktoré sú väčšinou doma a majú minimum telesnej aktivity. Sporting Life je naopak určený tým, ktoré žijú veľmi aktívnym športovým životom. A  unikátny rad krmív Urban Life je zameraný práve na psy, ktoré žijú v mestskom prostredí,“ hovorí MVDr. Lucia Repová zo spoločnosti Royal Canin.

Unikátnou novinkou je Urban Life, rad krmív špeciálne vyvinutý pre potreby psov žijúcich v mestskom prostredí. Tento rad krmív obsahuje hydrolyzovaný rybí proteín a antioxidanty. Rybí proteín psy upokojuje a podporuje zdravú mozgovú funkciu. Zároveň odbúrava fyziologický stres, ktorý vzniká v neočakávaných situáciách, ako sú napríklad stretnutie s cudzím psom, s cudzím človekom a pod. Antioxidanty potláčajú takzvaný oxidatívny stres, ktorý je spôsobený hlavne znečisteným prostredím. „Na základe klinických testov je preukázané, že už po 2 týždňoch užívania krmiva Royal Canin Urban Life sa v krvi takzvaných mestských psov výrazne znižuje hladina stresového hormónu kortizolu. Psy potom omnoho lepšie vyhodnocujú stresové situácie, sú pokojnejšie a vyrovnanejšie,“ hovorí veterinár Ladislav Smatana.

Rad Indoor Life je určený psom, ktoré majú nízky výdaj energie. Podľa prieskumu takmer 46 % psov ich majitelia iba venčia, nechodia na dlhšie prechádzky. Naopak rad krmív Sporting Life je určený psom s vysokým výdajom energie. Prieskum takisto uvádza, že 17 % majiteľov zapája svoje psy do športových aktivít (beh, bicykel) a 4 % psov sa venujú špeciálnemu psiemu športu (agility, frisbee a iné).

Dôležité je uvedomiť si, že zatiaľ čo človek preferuje pestrú stravu, pes miluje stereotypy. Každopádne psovi a jeho tráviacemu traktu neprospieva „obohacovanie“ stravy o ľudské pokrmy. „Pes potrebuje nutrične vyváženú stravu, doslova šitú na mieru. Pokiaľ bude pes dostávať pravidelne granule vhodné pre jeho rasu, vek, veľkosť a v neposlednom rade životný štýl, nebude musieť byť ničím iným dokrmovaný. Aj v hektickom mestskom prostredí potom môže mať zdravý a spokojný život,“ uzatvára Ladislav Smatana.

MVDr. Ladislav Smatana​
Vysokú školu veterinárnu v Brne ukončil v roku 1988. Pracoval na OVS v Prievidzi a v ZOO Bojnice. V roku 1992 sa stal súkromným veterinárnym lekárom. V roku 1996 absolvoval stáž na Veterinary Teaching Hospital Colorado State University vo Fort Colins. V praxi v Bojniciach sa venuje ambulantnej starostlivosti, chirurgii mäkkých tkanív, posudzovaniu dysplázie bedrových a lakťových kĺbov. Od roku 2001 pracuje ako veterinárny konzultant so zameraním na klinickú výživu.

O prieskume
Prieskum o životnom štýle psov realizovala pre spoločnosť Royal Canin výskumná agentúra Perfect Crowd. Prieskum sa uskutočnil v septembri 2014 prostredníctvom internetového panelu. Opýtaných bolo celkovo 1 172 respondentov.

O spoločnosti Royal Canin
Spoločnosť Royal Canin je výrobcom vysoko kvalitných krmív pre domáce zvieratá. Svoje produkty distribuuje do chovateľských staníc, veterinárnych kliník a špecializovaných predajní s chovateľskými potrebami. Založená bola v roku 1968 veterinárnym lekárom vo Francúzsku. Už teda viac ako 40 rokov sa Royal Canin riadi mottom „Mačka a pes na prvom mieste“ a snaží se čo najpresnejšie plniť špeciálne nutričné potreby psov a mačiek. Royal Canin má po celom svete 11 výrobných závodov a 4 výskumné a vývojové centrá. Spoločnosť sídli vo francúzskom Aimargues. Od roku 2002 je Royal Canin súčasťou skupiny Mars.